Jurnalul.ro Sport Fotbal international Valencia, Lyon, Benfica şi Juventus, calificate în sferturile Europa League

Valencia, Lyon, Benfica şi Juventus, calificate în sferturile Europa League

de Agerpres    |    20 Mar 2014   •   22:23

AZ Alkmaar, Valencia, Olympique Lyon, Benfica Lisabona şi Juventus Torino s-au calificat, joi seara, în sferturile de finală ale Europa League la fotbal, după meciurile din manşa secundă a optimilor.

Fundaşul român Cosmin Moţi a fost integralist la Ludogoreţ Razgrad, care a pierdut şi manşa secundă, la limită (0-1), după ce fusese întrecută de Valencia la scor de forfait (0-3) şi la Sofia.

Viktoria Plzen a reuşit o victorie de palmares, 2-1, cu Lyon, dar Tecl a ratat un penalty, care poate ar fi schimbat lucrurile.

Juventus a reuşit calificarea graţie unui gol superb marcat de Pirlo din lovitură liberă.

Tottenham, încă fără Vlad Chiricheş, a sperat preţ de un sfert de ceas la Lisabona, după o ''dublă'' reuşită de Chadli în doar două minute, dar în cele din urmă nu a reuşit nici măcar o victorie de palmares, Benfica egalând în ultimele secunde ale jocului.

Rezultate:

Anji Mahacikala (Rusia) - (+) AZ Alkmaar (Olanda) 0-0 (în tur 0-1)

Cartonaş roşu: Karlen Mkrcian (Anji, 90+3).

(+) Valencia CF (Spania) - Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) 1-0 (în tur 3-0)

A marcat: Francisco Alcacer (59).

Viktoria Plzen (Cehia) - (+) Olympique Lyon (Franţa) 2-1 (în tur 1-4)

Au marcat: Daniel Kolar (60), Stanislav Tecl (62), respectiv Bafétimbi Gomis (45).

Stanislav Tecl (70) a ratat un penalty.

(+) Benfica Lisabona (Portugalia) - Tottenham Hotspur (Anglia) 2-2 (în tur 3-1)

Au marcat: Ezequiel Garay (34), Lima (90+5 - penalty), respectiv Nacer Chadli (78, 79).

Fiorentina (Italia) - (+) Juventus Torino (Italia) 0-1 (în tur 1-1)

A marcat: Andrea Pirlo (71).

Cartonaş roşu: Gonzalo Rodriguez (Fiorentina, 69).