Jurnalul.ro Sport Sporturi Atletism: Medalii de aur pentru România la senioare, în Campionatele Balcanice de cros

19 Noi 2017   •   10:30

România a cucerit medaliile de aur la senioare, atât la individual, cât şi pe echipe, sâmbătă, la Campionatele Balcanice de cros de la Canakkale (Turcia).

În cursa individuală a senioarelor (8 km), Roxana Bîrcă a ieşit învingătoare cu timpul de 30 min 11 sec, urmată de turcoaicele Eytemiş Sevilay, 30 min 17 sec, şi de Kaya Ozlem, 30 min 26 sec. Cristina Simian s-a clasat a patra (30 min 45 sec), Paula Todoran a fost a cincea (30 min 57), iar Adela Bălţoi s-a clasat pe 9 (32 min 34 sec).

Pe echipe, România a fost prima, cu 10 puncte, urmată de Turcia, 11 puncte, şi Serbia, 33 puncte.

La seniori, Nicolae Alexandru Soare a ocupat locul 5, în 34 min 46 sec pe 10 km, devansat de patru turci. Ciprian Şuhanea s-a clasat pe 11 (36:12), iar Andrei Ştefana pe 13 (37:05).

Pe echipe, România a obţinut bronzul, cu 29 puncte, devansată de Turcia, 6 puncte, şi Bulgaria, 23 puncte.

O altă medalie de aur a fost cucerită de România la Under-23 feminin, prin Andreea Pîşcu, cronometrată cu timpul de 22 min 34 sec pe 6 km. Claudia Prisecaru a terminat pe 5 (23:22), Maria Ciovete pe 9 (25:59), iar Andreea Ionela Băţică pe 10 (26:48).

În clasamentul pe echipe, Turcia a fost prima, urmată de România.

La masculin (8 km), Nicolae Coman a obţinut bronzul, în 27 min 22 sec, devansat de turcii Bayram Turgay (27:14) şi Tekal Ersin (27:21). Ionuţ Marius Dumitru a ocupat locul 11 (28:28), Cristian Stoean a fost pe 12 (28:49), iar Laurenţiu Tîmpău s-a situat pe 17 (30:11).

România a luat bronzul şi pe echipe, cu 26 puncte, terminând după Turcia (8 puncte) şi Israel (19).

La junioare (4 km), Gabriela Doroftei a terminat pe 6 (15:21), Diana Elena Bogoş pe 8 (15:32), Oana Diana Ivăncescu pe 10 (15:44), iar Angela Olenici pe 12 (15:54).

Pe echipe, România a fost a doua, cu 24 de puncte, devansată de Turcia (6 puncte).

În concursul individual al juniorilor (6 km), victoria a revenit turcului Barbaros Ramazan, în 19 min 30 sec, urmat de românii Dorin Andrei Rusu, tot 19 min 30 sec, Adrian Garcia, 19 min 43 sec. Peter Gabriel Herman s-a clasat pe 9 (20:50), iar Rareş Miklos pe 10 (20:55).

Turcia a ocupat primul loc la echipe, cu 12 puncte, urmată de România, 14 puncte.

În clasamentul general pe medalii, Turcia a ocupat primul loc, cu 9 de aur, 6 de argint şi 4 de bronz, urmată de România, 3-4-4, Bulgaria, 0-1-1, Israel, 0-1-0, Serbia, 0-0-2.