Jurnalul.ro Sport Sporturi Turneul Campioanelor. Simona Halep, învinsă de Kerber în două seturi

Turneul Campioanelor. Simona Halep, învinsă de Kerber în două seturi

25 Oct 2016   •   16:12

Jucătoarea română de tenis Simona Halep a fost învinsă de germanca Angelique Kerber, liderul mondial, cu 6-4, 6-2, marţi, într-o partidă din Grupa Roşie a Turneului Campioanelor de la Singapore.

Cele două jucătoare au mers un timp cap la cap în primul set. Simona Halep a condus cu 4-3, dar Kerber, principala favorită a competiției, a câștigat următoarele trei game-uri și și-a adjudecat setul. Jucătoarea germană a controlat clar setul 2, pe care l-a câștigat cu 6-2.

Meciul a durat o oră și 22 de minute. Bilanțul întâlnirilor dintre Halep și Kerber este acum egal, 4-4.

Simona Halep este în acest moment pe locul 2 în Grupa Roșie. Ea a câștigat duminică primul meci, 6-2, 6-4 cu americanca Madison Keys. În ultimul său meci din Grupa Roșie, românca o va întâlni pe Dominika Cibulkova (Slovacia), locul 8 WTA și a șaptea favorită.

Kerber are acum două victorii din tot atâtea meciuri în Grupa Roșie și este lider, după ce duminică a învins-o în trei seturi, 7-6 (5), 2-6, 6-3, pe Dominika Cibulkova.

Tot marți este programată întâlnirea dintre Cibulkova și Keys.