Atleta

• 19 aprilie 2005
  • 2004: Locul III la Campionatul Mondial de semimaraton de la New Delhi
  • 2004: Medalia de bronz la maratonul de la Londra

Sportiva Constantina Tomescu-Dita a ocupat locul doi la maratonul de la Londra. Pentru performanta realizata la cea de-a 25-a editie a maratonului din capitala londoneza, cursa ce se desfasoara in fiecare an, romanca va primi aproape 200.000 de dolari. Ea a terminat traseul in doua ore, 22 de minute si 50 de secunde, fiind devansata de Paula Radcliffe, care a stabilit, cu doua ore, 17 minute si 41 de secunde, cea mai buna performanta mondiala a anului si a treia din toate timpurile. In clasamentul mondial al probei de maraton, dat publicitatii de Federatia Internationala de Atletism in luna ianuarie a acestui an, atleta Constantina Dita ocupa locul al doilea. In octombrie 2004, sportiva castiga maratonul de la Chicago, primul trofeu de acest gen din cariera sa. Tot anul trecut, Constantina Dita s-a clasat pe locul III la Campionatul Mondial de semimaraton de la New Delhi si a luat medalia de bronz la maratonul de la Londra. Pentru locul obtinut pe podiumul maratonului londonez, Jurnalul National o declara pe Constantina Tomescu-Dita "Omul zilei".