Jurnalul.ro Ştiri Externe Un fost președinte de țară, condamnat la 9 ani de închisoare pentru delapidare

Un fost președinte de țară, condamnat la 9 ani de închisoare pentru delapidare

de Redacția Jurnalul    |   

Un tribunal din Georgia l-a condamnat pe fostul președinte al țării, Mikheil Saakashvili, la 9 ani de închisoare pentru delapidare. Saakashvili a mai fost condamnat la șase ani de închisoare pentru abuz de putere.

Un tribunal georgian l-a condamnat miercuri pe fostul președinte al Georgiei, Mikheil Saakashvili, la nouă ani de închisoare, după ce l-a găsit vinovat de delapidare, a informat agenția de știri Interpress, potrivit Reuters.

Saakashvili, care a fost președinte din 2004 până în 2013, a fost condamnat la șase ani de închisoare pentru abuz de putere după ce s-a întors în Georgia în 2021.

A petrecut o mare parte din pedeapsă într-un spital al închisorii.

(sursa: Mediafax)

TOP articole pe Jurnalul.ro:
Parteneri