Jurnalul.ro Sport Sporturi JO 2024. Norvegia este noua campioană olimpică la handbal feminin

JO 2024. Norvegia este noua campioană olimpică la handbal feminin

de Redacția Jurnalul    |

Selecţionata Norvegiei a învins formaţia Franţei, campioana en titre, cu scorul de 29-21, sâmbătă, în finala turneului feminin de handbal din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris.

Norvegia şi-a trecut în palmares al treilea său titlu olimpic, pe Stadionul Pierre-Mauroy din Villeneuve-d'Ascq, luându-şi astfel o revanşă pentru pierderea finalei Campionatului Mondial din decembrie.

Scandinavele au mai cucerit titlul olimpic în 2008, la Beijing, şi în 2012, la Londra, iar portarul Katrine Lunde (44 ani) a participat la ambele ediţii.

Franţa a început bine finala, a condus cu 3-0, însă a cedat în finalul primei reprize, scorul devenind de la 11-9 pentru gazde (min. 22) 15-13 pentru nordice la pauză.

În partea secundă, avantajul Norvegiei a crescut la şase goluri (min. 43) şi în ciuda faptului că ''Les Bleues'' au forţat pe final, ecartul a ajuns la opt goluri, 29-21, cele mai bune marcatoare ale scandinavelor fiind Henny Reistad (8 goluri) şi Kari Brattset (6).

Medaliile de bronz au revenit Danemarcei, victorioasă în faţa Suediei cu 30-25 în finala mică.