Grupul american Kraft Foods, cel mai mare producator alimentar din America de Nord, a anuntat luni ca va vinde producatorului de guma de mestecat Wrigley mai multe capacitati de productie, printre care si o unitate de la Brasov.
![]() |
TRANSFER. Bomboanele de Brasov schimba seful
|
FINANTARE. Potrivit conducerii filialei din Romania, tranzactia vizeaza "un acord cu Wrigley pentru vanzarea la nivel global a afacerii cu produse zaharoase, ce nu se incadreaza in categoria ciocolata si care include marcile Sugus si Silvana, precum si unitatea de productie numarul 1 din Brasov". Sectia produce bomboane, drajeuri si caramele comercializate sub marcile amintite. Kraft a mentionat ca firma se va concentra asupra categoriilor importante, unde are o pozitie puternica pe piata romaneasca, respectiv ciocolata si cafea. Wrigley a primit acordul pentru obtinerea unui credit in valoare de 1,5 miliarde dolari pentru finantarea achizitiei.
ISTORIE. Kraft Foods Romania este prezenta in Romania din anul 1994, cand Kraft Foods International a achizitionat fabrica Poiana Produse Zaharoase din Brasov. Kraft Foods a intrat incepand cu anul 1999 si pe piata romaneasca a cafelei. Compania a semnat, de asemenea, in februarie 2001, un acord de cumparare a marcilor de cafea Nova Brasilia si Brasiliero. Anul trecut, Kraft Foods Romania a avut o cifra de afaceri de 2.113 miliarde de lei si pierderi de circa 94 miliarde de lei.