Jurnalul.ro Calendar Omul zilei – Simona Gherman

Omul zilei – Simona Gherman

09 Dec 2014   •   06:18
Scrimeră
Scrimera română Simona Gherman a câştigat Grand Prix-ul feminin de spadă de la Doha (Qatar), duminică, după ce a învins-o în finală pe Erika Kirpu (Estonia), cu scorul de 15-10
“Nicio etapă de Cupă Mondială la spadă fără o româncă pe podium. Acesta pare să fie motto-ul acestui sezon de Cupă Mondială. După cele două medalii de argint cucerite de Ana Maria Brânză la Legnano şi Xuzhou, duminică, 7 decembrie, a fost rândul Simonei Gherman să urce pe podium. Iar Simona a reuşit să câştige chiar medalia de aur la Grand Prix-ul de la Doha, de la sfârşitul acestei săptămâni. După ce a trecut sâmbătă, 6 decembrie, de calificări fără emoţii, Simona Gherman, sportivă legitimată la CSA Steaua, a avut următorul parcurs pe tabloul principal de 64: tabloul de 64 – 13-9 cu Nathalie Moellhausen (Brazilia); tabloul de 32 – 9-8 cu Irina Embrich (Estonia); tabloul de 16 – 15-8 cu Amelie Awong (Franţa); sferturi de finală – 4-3 cu Ana Maria Brânză (România); semifinale – 15-8 cu Bianca Del Carretto (Italia); finală – 15-10 cu Erika Kirpu (Estonia).” , potrivit www.frscrima.ro. Sportivele din România au fost însoţite la Doha de antrenorul George Epurescu.
Pentru performanţa sa, Jurnalul naţional o declară pe Simona Gherman Omul Zilei.