Iubitorii de metal gothic/doom vor avea ocazia sa-si revada idolii dupa mai bine de 10 ani. Trupa Paradise Lost a ales scena Arenelor Romane pentru un concert live de exceptie. Cu siguranta, in fata miilor de fani.
Datorita lor exista ceea ce astazi numim cu mandrie "gothic metal". Paradise Lost a inventat un stil pe care l-a rafinat in permanenta, incepand cu 1988, anul infiintarii trupei. Adepti ai experimentelor muzicale, baietii Paradise Lost au stiut intotdeauna sa se reinventeze constant, ceea ce se vede si din cel mai recent album al lor, care le poarta numele.
PENTRU NECUNOSCATORI
|
Paradise Lost este o trupa de heavy metal, infiintata in 1988 in Halifax, Anglia. Alaturi de Anathema si My Dying Bride, tot formatii englezesti, Paradise Lost este cea care a pus bazele doom/metal-ului. Ironia a facut ca trupa sa fie cunoscuta mai degraba in Europa (Grecia si Germania), decat in tara ei de bastina. Numele formatiei este inspirat din poemul lui John Milton. Intr-o zi, Nick Holmes a gasit cartea in biblioteca si, dupa o rasfoiala de moment, a gasit ca numele se potriveste de minune trupei. Desi tributara stilului goth metal, in decursul carierei, trupa a reusit sa bage-n ceata atat criticii, cat si fanii datorita gustului perpetuu de reinventie si de experimentare, dorintei de a lucra si cu producatori din alte genuri muzicale, dar si refuzului de a cadea in banalitate. De exemplu, la inceputurile trupei, vocalistul Nick Holmes interpreta intr-un stil "death grunt", ca mai tarziu, o data cu albumul "Draconian Times" (1995), sa-si slefuiasca vocea spre un ton mai "curat", asemanator lui James Hetfield (Metallica). Pe discul "One Second" (1997), distribuit de o casa de discuri hip-hop, trupetii experimenteaza synth pop-ul si electronica, stiluri folosite, de altfel, de Depeche Mode. Nick si Mackintosh sunt responsabili de succesul trupei, intrucat majoritatea pieselor le poarta semnatura. Ultimul album a fost inregistrat anul trecut in studiourile Chapel din Lincolnshire, productia a intrat in grija lui Rhys Fulber, iar de instrumentele cu corzi s-a ocupat Chris Elliot. Cu 11 albume "la ciorap", Paradise Lost nu da semne de oboseala. Si bine face!
|