Jurnalul.ro Fun Milionar din golf, la doar 17 ani

Milionar din golf, la doar 17 ani

30 Noi 2008   •   00:00

Elevul japonez Ryo Ishikawa a devenit cel mai tânăr jucător de golf din ţara sa care atinge pragul câştigurilor de un milion dolari într-un sezon din circuitul profesionist de golf, relatează Reuters.

Ishikawa s-a clasat astăzi pe locul 12 la concursul Casio World Open şi a trecut de bariera de un milion dolari câştigaţi în acest sezon. Fostul record al precocităţii era deţinut de Shigeki Maruyama, care în 1995 a câştigat primul său milion de dolari la 26 de ani. Ishikawa a câştigat primul său turneu la începutul lunii noiembrie în Campionatul ABC, în primul său an ca jucător profesionist. Japonezul a renunţat la şcoală şi şi-a propus ca în următorii ani să câştige cel puţin 10 milioane dolari.