Marii producatori de electrocasnice isi prezinta ultimele produse si pe piata romaneasca. Rufele si alimentele se "tin" la mare pret.
ALEXANDRU RADESCU
De curand, companii precum Whirlpool, Siemens sau Indesit au adus si in Romania electrocasnicele "de ultima generatie". Cuptoare "built-in", masini de spalat cu afisaj LCD si roboti pentru calcat camasi, iata cateva dintre noutatile de pe piata electrocasnicelor din Romania.
Cuptor "Built-in"
Noul cuptor incorporabil AKZ 498, de la Whirlpool, cu program de asistenta, permite utilizatorilor sa "comunice" cu cuptorul, prin intermediul unui ecran cu cristale lichide si afisaj text.Meniul sugereaza functiile, temperatura si timpul de gatire optime pentru orice reteta. Programul de asistenta ajuta utilizatorul in timpul gatirii, aratandu-i cand trebuie introdusa mancarea in cuptor, cand trebuie intoarsa si cand este cuptorul fierbinte. (Pret: 27.999.000 lei)
Robotul de calcat camasi, Dresmann TJ 10000
"Manechinul gonflabil" nu este neaparat un termen peiorativ. Robotul de calcat camasi Dressman TJ 10000 chiar este un manechin gonflabil high-tech, proiectat sa calce singur bluzele, tricourile si camasile. Cum se procedeaza? Scoateti camasa umeda din masina de spalat imediat dupa centrifugare, o aranjati pe manechin si conectati aparatul. Prin difuzarea unui jet de aer cald in interiorul manechinului, fibrele tesaturii se indreapta, iar camasa se usuca perfect.Adus de Siemens, Dressman TJ 10000 are 12 programe de netezire pentru camasi din matase, bumbac, in etc; un program cu aer rece pentru aerisirea si improspatarea sacourilor sau bluzelor neelastice si doua programe cu aer cald pentru uscarea jachetelor neelastice.