Cu 25 de ani in urma, o companie japoneza prezenta un aparat cu care puteai sa asculti muzica in timp ce faceai jogging sau te plimbai cu bicicleta.
ALEXANDRU RADESCU
Un aparat care rula o caseta, avea doua baterii, plus doua casti. Cantarea 300 de grame iar producatorii sai, adica Sony, l-au intitulat Walkman. Prima varianta a fost TPSL2 iar saptamana trecuta, la ceas aniversar, a fost lansat un walkman digital care stocheaza peste 10.000 de melodii si are 20 GB. Deja 25 de ani de viata a unui produs japonez, inventat de un neamt!
INVENTATOR GERMAN. Desi Sony a sarbatorit 25 de ani de viata a Walkman-ului, cu putin timp in urma compania a pierdut procesul cu germanul care spunea ca este adevaratul inventator al produsului. Astfel, dupa un lung proces, justitia i-a dat dreptate lui Andreas Pavel, cel care in 1977 facuse primul aparat de acest gen. Sony a trebuit sa-i plateasca mai multe milioane de euro. Povestea "Plimbaretului" continuaâ¦