Jurnalul.ro Sport Cm Handbal:Cu Franţa, in sferturi

Cm Handbal:Cu Franţa, in sferturi

de Vlad Ionescu    |    12 Dec 2007   •   00:00
Sursa foto: JEFF PACHOUD/

Aseară, la Dijon, naţionala feminină a Romăniei a invins Germania cu scorul de 32-24 şi a ocupat primul loc in grupa principală II a Campionatului Mondial din Franţa.

ADVERSAR. Tricolorele vor juca măine, in sferturile de finală, cu reprezentativa ţării gazdă, clasată pe locul patru in cealaltă grupă, care ieri a furnizat o mare surpriză, reuşind să dispună de Norvegia cu 26-24. Situaţia in grupa noastră a fost bulversată de victoria Coreei de Sud asupra Ungariei, scor 31-26. Dacă meciul Romănia - Germania s-ar fi terminat la egalitate, fetele noastre s-ar fi situat pe locul secund şi ar fi intălnit Angola in sferturi, un adversar mai abordabil. "Nu aveam de unde să ştim ce face Ungaria. Nu ştiu ce planuri şi-a făcut Germania, dar noi am vrut să căştigăm", a declarat antrenorul Gheorghe Tadici. Jucătoarele i-au dedicat victoria preşedintelui federaţiei, Cristian Gaţu, care a trebuit să plece de urgenţă in Germania, unde s-a internat intr-o clinică din Nürnberg, din cauza unor probleme la spate.