Jurnalul.ro Sport CUPA UEFA - "Sageata" a pierdut

CUPA UEFA - "Sageata" a pierdut

19 Mai 2005   •   00:00

TSKA Moscova a castigat aseara Cupa UEFA, invingand cu 3-1 pe Sporting, chiar la Lisabona, pe "Jose Alvalade". Formatia rusa a obtinut primul sau trofeu european dupa un meci in care a fost condusa la pauza, dar a revenit senzational.

• de DELIA GOMOESCU

• DECISIV. Vagner Love a spulberat sperantele portughezilor
    INCREDIBIL. Chiar daca nu si-a creat foarte multe ocazii in prima parte a jocului, Sporting a deschis scorul in minutul 28 prin Rogerio, iar lucrurile pareau ca se desfasoara conform graficului. Dupa pauza, moscovitii au trecut la fapte. Mai intai, Berezutki a egalat in minutul 57, apoi Zirkov (’65) si-a adus echipa in avantaj. Cu un sfert de ora inainte de final, Vagner Love a semnat sentinta lusitanilor. Marius Niculae a fost introdus pe teren de Jose Peseiro in minutul 73, in locul lui Sa Pinto. "Sageata" a avut o ocazie in minutul 87, insa sutul sau a fost prea slab pentru a-i pune probleme portarului Akinfeev.