Jurnalul.ro Sport Dorinel face inca o victima

Dorinel face inca o victima

25 Iul 2005   •   00:00

CFR Cluj s-a calificat aseara in semifinalele Cupei UEFA Intertoto, obtinand un nesperat 2-2 cu St. Etienne.

Mai ingeri au fost clujenii

Nici cei mai optimisti suporteri ai formatiei din Cluj nu ar fi putut visa in urma cu cateva saptamani ca formatia antrenata de Dorinel Munteanu va rasturna muntii in Cupa Intertoto. Dupa ce, in primul tur, ardelenii au eliminat pe Athletic Bilbao, CFR a scos acum una dintre cele mai puternice formatii franceze, St. Etienne, locul 6 in editia trecuta de campionat.

ADMIRABIL. Clujenii au deschis scorul in minutul 24 prin Coroian, care a transformat un penalty, la o faza iminenta de gol dupa o actiune a lui Anca, Ilunga de la St. Etienne fiind eliminat pentru hent. Dupa pauza, francezii au egalat prin capitanul Sable (’51), insa golgeterul Tilinca a marcat in minutul 65, dupa ce mingea i-a revenit din bara la lobul expediat de Oncica. In minutul 53, fusese eliminat si Balint. Francezii n-au egalat decat in prelungiri, cu concursul portarului Turcas, care a scapat balonul din brate dupa linia portii la sutul lui Dabo. CFR s-a calificat cu un nesperat 2-2 in semifinalele competitiei, unde va intalni formatia lituaniana Zalgiris Vilnius, care a eliminat pe Aegaleo Atena (3-1 si 2-3). In cealalta semifinala se vor intalni Wolfsburg cu Lens. CFR a evoluat in formula: Turcas - Balint, Jula, Milosevici, Vasaie (’20 Miclaus) - D. Munteanu, Minteuan, Coroian (’73 Mijin), Turcu (’56 Oncica) - Tilinca, Anca.