Portugalia trebuie sA-i mulTumeascA lui Figo!
Prima semifinala s-a terminat asa cum am si anticipat. Chiar daca are putere, Olanda nu putea mai mult. Portugalia s-a "nascut" dupa esecul cu Grecia, din primul meci al grupelor. Si a aparut Figo! A fost un meci in care olandezii nu au contat. Agresivitatea si dorinta de victorie a gazdelor au contat foarte mult.In plus, chiar daca nu se numara printre favoritii mei, antrenorul Scolari si-a facut treaba. A avut incredere in Maniche si a trecut peste episodul scandalului cu Figo. Este brazilian si asta spune totul. Nu stiu daca in Romania exista vreun fotbalist care sa aiba modestia lui Figo. Ma uitam la final, lucru remarcat si de cotidianul Bild, cum Scolari a venit si l-a imbratisat. Figo nu s-a urcat pe garduri, ci a fost un jucator ca multi altii. A fost, probabil, clipa de multumire la adresa unui fotbalist care, prin prestatiile lui, a dus Portugalia in finala. A lasat la cabine aerul de vedeta.