Jurnalul.ro Sport eXtrasport Cristina Dinu a câștigat turneul futures de la București

Cristina Dinu a câștigat turneul futures de la București

02 Iul 2017   •   12:45

Jucătoarea de tenis Cristina Dinu, principala favorită, a câştigat turneul futures de la Bucureşti - Trofeul Florenţa Mihai, dotat cu premii totale de 15.000 de dolari, duminică, după 6-3, 6-3 în finala cu Georgia Andreea Crăciun.

Dinu (24 ani, 318 WTA) a obţinut victoria într-o oră şi 29 de minute, profitând şi de cele nu mai puţin de 9 duble greşeli comise de Crăciun (17 ani, 510 WTA).

Cristina Dinu a mai învins-o pe Georgia Crăciun în 2014, la un turneu futures la Bucureşti (10.000 dolari), cu 6-4, 2-6, 7-6 (1), în primul tur.

Pentru Dinu este al treilea titlu futures de anul acesta, după cele de la Hammamet (Tunisia) şi Antalya (Turcia).