Jurnalul.ro Sport eXtrasport Ilie Năstase, EVACUAT de la meciul dintre Sorana Cârstea și Johanna Konta

Ilie Năstase, EVACUAT de la meciul dintre Sorana Cârstea și Johanna Konta

22 Apr 2017   •   15:24

Meciul dintre Sorana Cîrstea şi Johanna Konta a fost întrerupt de arbitrul principal al întâlnirii dintre echipele României şi Marii Britanii, în setul al doilea, la scorul de 3-1 pentru româncă (6-2 pentru britanică în primul), sâmbătă, la Tenis Club IDU din Mamaia, în barajul pentru Grupa Mondială II a Fed Cup.

La scorul de 2-1 pentru Sorana, Ilie Năstase, căpitanul nejucător al României, a avut o discuţie cu arbitrul de scaun, a intervenit apoi şi arbitrul oficial, iar Năstase a fost trimis în tribună, pentru ca apoi să fie evacuat din incinta terenului. Locul său pe bancă a fost luat de jucătoarea Monica Niculescu. Cîrstea a reuşit apoi un break şi s-a desprins la 3-1, dar meciul a fost întrerupt din nou de arbitru. Konta a izbucnit în lacrimi şi a fost nevoie ca Simona Halep să facă un apel la spectatori pentru a păstra decenţa în timpul meciului. Jocul urmează să se reia după o pauză.