Jurnalul.ro Sport eXtrasport Karolina Pliskova a câștigat turneul WTA de la Eastbourne

Karolina Pliskova a câștigat turneul WTA de la Eastbourne

01 Iul 2017   •   17:20

Jucătoarea cehă de tenis Karolina Pliskova a câştigat sâmbătă turneul WTA de la Eastbourne (Marea Britanie), dotat cu premii totale de 753.900 dolari, după ce a învins-o în finală pe daneza Caroline Wozniacki, 6-4, 6-4.

Pliskova, locul 3 WTA, a fost a treia favorită a turneului, iar Wozniacki (6 WTA) a fost nr. 6 pe lista capilor de serie. Daneza este cea care a eliminat-o în sferturi de finală pe românca Simona Halep, nr. 2 mondial şi a doua favorită a competiţiei.

Pliskova, care are 25 de ani, mai câştigase până sâmbătă un singur turneu pe iarbă, la Nottingham în 2016, notează AFP.