Jurnalul.ro Sport eXtrasport Marian Drăgulescu a ocupat locul opt în finala de la sărituri de la Cupa Mondială de la Doha

26 Mar 2017   •   15:40

Sportivul român Marian Drăgulescu a ocupat locul opt, ultimul, în finala de la sărituri, sâmbătă, la concursul de Cupă Mondială la gimnastică artistică de la Doha (Qatar). Drăgulescu a avut media 13,983, după note de 14,166 şi 13,800.

Primul loc a fost ocupat de vietnamezul Ie Thanh Tung, 14,733, pe poziţia a doua a terminat armeanul Artur Davtian, cu 14,433, iar podiumul a fost completat de finlandezul Heikki Saarenketo, 14,366.

Drăgulescu a obţinut a patra medie în calificările de la sărituri, 14,366, după 14,566 la prima încercare şi 14,166 la a doua. Vineri, Marian Drăgulescu (36 ani) a obţinut medalia de bronz în finala de la sol, amintește Agerpres.

Tot sâmbătă, Cătălina Ponor a câştigat argintul în finala de la bârnă, cu 13,900, devansată de chinezoaica Liu Tingting, 14,466, iar pe trei s-a situat o altă gimnastă din China, Luo Huan, cu 13,700.

Pe 19 martie, Cătălina Ponor a câştigat finalele de la bârnă şi sol, la concursul de Cupă Mondială de la Baku (Azerbaidjan).

Concursul de la Doha a contat pentru gimnaştii români ca etapă în pregătirea pentru Campionatele Europene individuale de la Cluj-Napoca (19-23 aprilie).