Jurnalul.ro Sport eXtrasport VIDEO - Antrenorii UTA Arad și Poli Timișoara, la un pas să se încaiere

VIDEO - Antrenorii UTA Arad și Poli Timișoara, la un pas să se încaiere

13 Iun 2017   •   13:08

Ionuț Popa și Laurențiu Roșu s-au certat ca la ușa cortului după meciul de baraj dintre ACS Poli Timișoara și UTA Arad, și-au adresat cuvinte grele și au fost la un pas să se bată. Cei doi au fost ținuți la depărtare unul de altul de mai mulți fotbaliști, iar doi paznici s-au interpus între tehnicienii înfierbântați.

ACS Poli Timişoara a învins formaţia ACS UTA Bătrâna Doamnă Arad cu scorul de 2-1 (2-0), luni seara, pe stadionul "Dan Păltinişanu" din Timişoara, în prima manşă a barajului pentru Liga I de fotbal.

Echipa de prim eşalon a marcat de două ori în decurs de doar patru minute, prin Pedro Henrique (22) şi Gabriel Cânu (25), al doilea înscriind dintr-o poziţie suspectă de ofsaid. Oaspeţii, care nu au contat în ofensivă în prima parte a meciului, au redus din diferenţă după pauză, prin Sorin Strătilă (52).

Poli a rămas în zece oameni în minutul 65, când George Neagu a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat.

Timişorenii au avut o bară în prelungirile partidei (90+1), prin Cristian Boşcan.

Poli a ratat mai multe ocazii mari de gol în special în prima repriză a partidei. UTA ar fi trebuit să primească un penalty în prima repriză, la o intervenţie imprudentă a lui Bocşan asupra lui Adrian Petre.

Partida retur se va disputa în data de 15 iunie, la Şiria, de la ora 17,30.

ACS Poli Timişoara a ocupat locul 12, antepenultimul, în Liga I, în timp ce UTA s-a clasat pe poziţia a treia în Liga a II-a.

ACS Poli Timişoara - ACS UTA Bătrâna Doamnă Arad 2-1 (2-0), stadionul "Dan Păltinişanu" - Timişoara
Au marcat: Pedro Henrique (22), Gabriel Cânu (25), respectiv Sorin Strătilă (52).
Cartonaş roşu: George Neagu (ACS Poli, 65).
Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova); arbitri asistenţi: Octavian Şovre (Oradea), Mircea Orbuleţ (Bucureşti); arbitru de rezervă: Marcel Bîrsan (Bucureşti)
Observatori: Stan Prodan (Alexandria) - CCA, Viorel Ilinca (Piteşti) - LPF