Jurnalul.ro Sport eXtrasport VIDEO - Surpriza de la finala Cupei Portugaliei. Cum a fost adusă mingea

VIDEO - Surpriza de la finala Cupei Portugaliei. Cum a fost adusă mingea

29 Mai 2017   •   16:20

Organizatorii finalei Cupei din Portugalia au decis să le facă o surpriză fanilor sportului cu balonul rotund. După cum se știe, până acum mingea era adusă de arbitrul de mijloc, însă e această dată a fost adusă de un bărbat care a zburat cu un ”flyboard”.

Ca desprins din filmele cu supereroi, bărbatul a zburat liniștit și fără nicio ezitare, în pofida ploii torențiale, până la centrul terenului unde arbitrul a preluat balonul.

Benfica Lisabona a cucerit pentru a 26-a oară în istoria sa Cupa Portugaliei la fotbal, învingând cu scorul de 2-1 formaţia Vitoria Guimaraes, în finala disputată duminică seara, pe Stadionul Naţional din Oeiras.

Golurile au fost marcate de Raul Jimenez (min.48) şi Salvio (min.53) pentru învingători, respectiv Zungu (min.78).

Elevii antrenorului Rui Vitoria realizează, astfel, eventul în acest sezon, în care şi-au trecut în palmares al 36-lea lor titlu naţional.

Ultima oară când Benfica a realizat dubla campionat-cupă a fost în sezonul 2013-2014, sub comanda tehnicianului Jorge Jesus, care pregăteşte în prezent rivala Sporting Lisabona.