Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Universitatea Craiova e noul lider al Superligii. Mitriță învinge singur pe Sepsi OSK Sfântu Gheorghe

de Redacția Jurnalul    |    11 Aug 2024   •   22:40
Sursa foto: Hepta/ Alexandru Mitriță

Universitatea Craiova e noul lider al Superligii de fotbal, după ce a învins-o pe Sepsi OSK Sfântu Gheorghe cu scorul de 2-1 (1-0), duminică seara, în deplasare, în etapa a 5-a.

Alexandru Mitriţă (32) a deschis scorul cu un lob peste portarul Roland Niczuly, după lansarea lui Luis Paradela.

Sepsi OSK a avut două ocazii mari în finalul primei reprize, dar portarul Laurenţiu Popescu a respins şuturile Mihajlo Neskovic şi Gabriel Debeljuh (43).

Universitatea se putea desprinde pe tabelă, dar Mitriţă (54) a ratat singur cu Niczuly. Oaspeţii au ratat o altă mare ocazie, prin atacantul Elvir Koljic (56), care a reluat din voleu peste poartă de la 8 metri. Carlos Mora (61) a tras şi el la poartă, dar Niczuly a prins.

Sepsi OSK a avut apoi câteva minute bune în atac, însă Debeljuh (66) a trimis cu capul puţin pe lângă.

În min. 69, covăsnenii au egalat, prin Debeljuh, care a împins mingea în poartă de la un metru, după ce balonul izbise bara.

Mora (76) a mai ratat o situaţie bună, şutând pe lângă din care, dar apoi Mitriţă a marcat golul victoriei oaspeţilor (82), cu un şut la colţul lung, după o lansare a lui Alexandru Creţu.

Marius Coman (86) a avut o lovitură periculoasă de cap, iar oaspeţii putea să mai înscrie o dată, pe un contraatac supranumeric, însă Azor Mekvabişvili a nimerit bara (90+5).

Universitatea a jucat ultimele minute în inferioritate numerică, după ce Creţu a primit uşor al doilea cartonaş galben (90+6).

ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - Universitatea Craiova 1-2 (0-1), Arena Sepsi OSK - Sfântu Gheorghe
Au marcat:
Gabriel Debeljuh (69), respectiv Alexandru Mitriţă (32, 82).
Cartonaş roşu: Alexandru Creţu (Universitatea, 90+6).
Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti), Marius Badea (Râmnicu Vâlcea); al patrulea oficial: Florin Andrei (Târgu Mureş)
Arbitru video: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi); arbitru asistent video: Florian Alexandru Vişan (Galaţi)
Observatori: Alexandru Deaconu (Bucureşti) - CCA, Claudiu Boaru (Mediaş) - LPF