Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Dinamo București și U Craiova 1948 – remiză la debutul în Cupa României 2023-2024

de Redacția Jurnalul    |    26 Sep 2023   •   23:22
Sursa foto: Dinamo Bucuresti

A treia partidă a primei zile din faza grupelor Cupei României, dintre Dinamo București și U Craiova 1948, s-a încheiat marți seara cu o remiză 1-1 (1-0), în al doilea meci al Grupei C.

Dinamo a deschis scorul în în minutul 18, prin Amzăr, care l-a învins pe Gurău cu un șut din careu, la colțul lung, nu înainte ca Abdallah să fi nimerit transversala porții adverse, cu 3 minute mai devreme.

În mintul 35, Gurău a avut o intervenție dură asupra lui Abdallah, în situație unu la unu și a primit cartonaș roșu, revocat de brigada de arbitri, după o revizuire VAR, care a decis că în faza anterioară a fost offside.

În minutul 64, craiovenii au primit un penalty, transformat de Bahassa, pentru a restabili egalitatea.

Pe final, Amzăr a ratat o ocazie de a aduce victoria pentru gazde, șutul acestuia fiind parat de Gurău.

După acest rezultat de egalitate, Oțelul Galați conduce Grupa C, cu 3 puncte, urmată de Dinamo și U Craiova 1948.

În ultimul meci al primei etape din grupă se vor întâlni miercuri FC Bihor și FCSB.