Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Etapa a 13-a: Rapid - Pandurii 1-1. Oaspeţii au avut două goluri anulate eronat în ultimele 10 minute!

02 Noi 2010   •   00:00
Sursa foto: /Intact Images
Pandurii Târgu Jiu a obţinut primul punct în deplasare din acest campionat, în Giuleşti, în faţa unui Rapid care a ratat astfel ocazia de a se apropia la doar două puncte de liderul Oţelul. Echipa lui Marius Şumudică a deschis scorul încă din minutul 8, prin Cassio, însă Voiculeţ a egalat tot în prima repriză.

Partea secundă a fost dominată de greşelile de arbitraj. Mai întâi, centralul Mugurel Drăgănescu l-a iertat de al doilea "galben" pe braşoveanul Cardoso, după un fault la Roman. Apoi, Drăgănescu nu a acordat penalty pentru oaspeţi deşi Orac a fost tras în careu de Marcos Antonio. Apoi a intrat în scenă asistentul Bogdan Velicu, la semnalizarea căruia s-au anulat, în ultimele 10 minute de joc, două goluri valabile ale Pandurilor.

Tot luni, Universitatea Craiova a obţinut a cincea victorie în acest campionat, 2-1, în deplasare, la Urziceni, şi a revenit la două puncte de locurile calificante în cupele europene. Echipa lui Victor Piţurcă a fost condusă la pauză, dar a întors rezultatul în partea secundă graţie reuşitelor semnate de Gargorov şi Dina. În primul meci de luni, Universitatea Cluj a câştigat la limită, cu 1-0, în faţa Astrei Ploieşti, obţinând prima victorie în campionat după cinci partide de secetă.