Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Etapa a 14-a: Rapid şi Steaua au căzut la pace şi s-au îndepărtat de liderul Oţelul. Vezi toate rezultatele!

09 Noi 2010   •   00:00
Sursa foto: /Intact Images

În ultimul meci al etapei a 14-a, Rapid şi Steaua au terminat la egalitate, 0-0, şi s-au îndepărtat la 6, respectiv 10 puncte de liderul Oţelul. Scorul a fost egal şi la ocazii mari de gol. În prima repriză, giuleştenii au fost aproape de a marca prin Spadacio, al cărui şut din lovitură liberă de la 18 metri a trecut puţin pe lângă vinclu, şi prin Marcos Antonio, când Tătăruşanu a respins în extremis, cu piciorul. De partea cealaltă, steliştii au nimerit de două ori bara în partea secundă, la şuturile lui Tănase şi Surdu.

Tot luni, Victoria Brăneşti a părăsit zona periculoasă a clasamentului după ce s-a impus categoric, scor 4-1, în faţa Unirii Urziceni. Vicecampioana a deschis scorul prin Semedo, după o fază la care gazdele au cerut vehement ofsaid la Todoran, autorul pasei decisive, antrenorul Ilie Stan fiind trimis în tribună pentru proteste. Brăneştiul a egalat în al doilea minut de prelungiri al primei reprize, din penalty, şi a mai înscris de alte 3 ori în partea secundă.

Pandurii Tg. Jiu - FCM Tg. Mureş 4-1
A marcat: Voiculeţ 36-penalty, Băcilă 44, Pintilii 55-penalty, 66 / L. Munteanu 81-penalty
Eliminat: Fernandes (Tg. Mureş) 40

Astra Ploieşti - FC Braşov 3-0
Au marcat: Paulinho 25-penalty, Seto 50, Fatai 90+5

FC Timişoara - FC Vaslui 2-1
Au marcat: Zicu 45-penalty, Goga 69 / Papp 32
Eliminaţi: Zicu 57 / Cânu 43