Jurnalul.ro Sport Fotbal intern FC Hermannstadt a învins în prelungiri CFR Cluj, în ultimul meci al anului

FC Hermannstadt a învins în prelungiri CFR Cluj, în ultimul meci al anului

de Redacția Jurnalul    |    20 Dec 2022   •   22:48
Sursa foto: Facebook FC Hermannstadt

Rezultat surpriză în Superligă. FC Hermannstadt a învins marți seara în deplasare pe CFR Cluj, scor 0-1 (0-0), în ultimul meci al anului. Golul victoriei a fost marcat de sibieni, în minutele suplimentare de joc, la primul și singurul șut pe poartă. CFR Cluj ratează șansa de a trece pe locul întâi.

După ce a învins categoric pe Farul Constanța, liderul clasamentului, cu 4-0, FC Hermannstadt furnizează un nou rezultat surprinzător, învingând CFR Cluj și urcând pe locul 6, loc de play off.

CFR a dominat categoric prima repriză, însă șuturile lui Birligea și Camora nu au reușit să-l surprindă pe Letica.

Sibienii au deschis repriza secundă cu două faze de poartă ce se puteau încheia cu gol, dar Balaure și Butean nu au reușit să treacă de Scuffet.

Pe final, Kolinger a fost eliminat de la gazde pentru cumul de cartonașe.

În minutul al patrulea suplimentar de joc, sibienii au surprins defensiva clujeană la capătul unui corner. Bejan, lăsat nemarcat, a lovit cu capul pe colțul scurt, învingându-l pe Scuffet.

CFR Cluj rămâne pe locul 2, cu 44 de puncte, devansată de Farul Cosntanța, care iernează, cu 45 de puncte, în fotoliul de lider.

Cele două urmează să se întâlnească în prima etapă a anului viitor, programată pentru data de 21 ianuarie.

FC Hermannstadt trece pe locul 6, ultimul care duce în play-off, cu 33 de puncte.