Jurnalul.ro Sport Fotbal intern FCSB se distanțează la 7 puncte în fruntea clasamentului, după prima etapă din play off

de Redacția Jurnalul    |    17 Mar 2024   •   23:23
Sursa foto: FCSB

Rezultatele primei etape din play off-ul Superligii la fotbal masculin i-au fost favorabile lui FCSB. Liderul clasamentului a câștigat duminică meciul cu Sepsi Sfântu Gheorghe și s-a distanțat la 7 puncte de locul doi. Bucureștenii au profitat de eșecurile lui Rapid și CFR Cluj.

Florinel Coman a deschis scorul după o acțiune frumoasă în flancul stâng, cu un șut la colțul scurt, din careu, mingea trecând pe sub mâinile portarului Moldovan (1-0, min. 11).

Același Coman face apoi un fault în careu asupra lui Debeljuh, care apoi transformă penalty-ul obținut și duce scorul la 1-1 (min. 14).

Băluță a stabilit scorul final în minutul 40, cu un șut frumos cu piciorul stâng, din marginea careului (2-1, min. 40).

FCSB a mai marcat un gol, în repriza secundă, reușita lui Coman fiind anulată pe motiv de offside.

Gazdele continuă să domine clasamentul Superligii, și cu 35 de puncte sunt la 7 distanță de noua ocupantă a locului secund, Universitatea Craiova.