Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Liga 1/Etapa a 17-a: Mediaşul învinge Craiova şi termină turul înaintea lui Dinamo şi Steaua!

25 Noi 2010   •   13:46

Gloria Bistriţa a învins astăzi la limită, pe teren propriu, scor 1-0, pe Victoria Brăneşti, în penultimul meci din cadrul etapei a XVII-a din Liga I. În urma acestei victorii, formaţia antrenată de Nicolae Manea a părăsit zona fierbinte a clasamentului, în timp ce ilfovenii sunt la finalul turului pe prima poziţie retrogradabilă.

Unicul gol al partidei de la Bistriţa a fost marcat în minutul 26 de Băjenaru, care l-a învins pe portarul Stoicescu printr-un un şut din afara careului. Din minutul 56, oaspeţii au jucat în inferioritate numerică după eliminarea lui Marincău.

În ultimul meci din acest tur al Ligii I, Gaz Metan Mediaş a învins cu 1-0 pe teren propriu pe Universitatea Craiova prin golul înscris de Alin Liţu şi, la jumătatea campionatului, ocupă locul 5, la egalitate de puncte cu Rapid, dar în faţa lui Dinamo şi Steaua! În minutul 90, oltenii au irosit şansa de a pleca cu un punct de la Mediaş după ce Gângioveanu a ratat un penalty obţinut de Wobay!

Iată rezultatele înregistrate în etapa a 17-a şi clasamentul la finalul turului: