Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Politehnica Iaşi a învins-o cu 2-0 pe Universitatea Cluj, în Superligă

Politehnica Iaşi a învins-o cu 2-0 pe Universitatea Cluj, în Superligă

de Redacția Jurnalul    |    04 Sep 2023   •   17:45
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

Echipa de fotbal Politehnica Iaşi a învins, luni, cu scorul de 2-0 (0-0), în deplasare, formaţia Universitatea Cluj, într-o partidă din etapa a 8-a a Superligii, suspendată din cauza terenului impracticabil, duminică, la scorul de 0-0, în urma unei ploi torenţiale.

Reluat din minutul 54, meciul a fost decis de Alin Roman, cel care a marcat ambele goluri ale Politehnicii Iaşi în minutele 56 şi 90+3.

În urma acestei victorii, formaţia antrenată de Leo Grozavu părăseşte ultimul loc al clasamentului, urcând pe penultima poziţie, cu 6 puncte.

De partea cealaltă, Universitatea Cluj ajunge la 3 înfrângeri din 8 meciuri şi ocupă locul 14, cu 7 puncte.

Transferat joi, Valentin Gheorghe a debutat în tricoul formaţiei ardelene, el fiind introdus pe teren de antrenorul Ioan Ovidiu Sabău în minutul 72 în locul lui Andreas Calcan.

Universitatea Cluj - Politehnica Iaşi 0-2 (0-0), Cluj Arena - Cluj-Napoca
A marcat: Alin Roman (56, 90+3).
Arbitru: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova); arbitri asistenţi: Daniel Mitruţi (Craiova), Ciprian Florin Danşa (Satu Mare); al patrulea oficial: Szabolcs Kovacs (Carei)
Arbitru video: Cătălin Popa (Piteşti); arbitru asistent video: Romică Bîrdeş (Piteşti)
Observatori: Florin Hîncu (Braşov) - CCA, Florin Bătrânu (Timişoara) - LPF