Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Viitorul lui Hagi învinge categoric Steaua. Tamaș a primit cartonaș roșu din minutul 17

18 Mar 2017   •   23:03
Sursa foto: Facebook Viitorul Constanta

FC Viitorul Constanţa a învins-o pe FC Steaua Bucureşti cu scorul de 3-1 (0-0), sâmbătă seara, la Ovidiu, într-un meci din etapa a doua a fazei play-off a Ligii I de fotbal.

FC Viitorul a urcat pe primul loc în clasament după acest succes, conturat în repriza secundă.

Echipa antrenată de Gheorghe Hagi a reuşit abia a doua sa victorie în faţa Stelei, în 13 partide, după zece eşecuri consecutive. Singura victorie se înregistrase în 2013, cu 5-2 în Ghencea. FC Viitorul a reuşit prima victorie cu Steaua pe teren propriu, după ce a pierdut precedentele şase meciuri.

Un lucru important pentru soarta partidei de la Ovidiu s-a petrecut în prima repriză, când fundaşul stelist Gabi Tamaş a fost eliminat în minutul 17, pentru o intrare dură la Florin Purece.

În prima parte a meciului, Florinel Coman a avut o ocazie din lovitură liberă (12), iar Steaua a avut oportunităţi de gol prin Florin Tănase (9) şi Ovidiu Popescu (45+3), tot din lovitură liberă.

FC Viitorul trebuia să primească penalty în min. 42, când Mihai Bălaşa l-a ţinut în propriul careu pe Coman.

Gazdele au deschis scorul imediat după pauză, prin Florinel Coman (46), care a marcat din apropiere, după o centrare a lui Romario Benzar.

Ovidiu Popescu (50) i-a dar iar emoţii lui Rîmniceanu din lovitură liberă, iar gazdele şi-au dublat avantajul prin Vlad Morar (56), care a marcat un gol cu un şut dintr-un unghi aproape imposibil.

Steaua a forţat pe cartea atacului şi a avut două ocazii bune, însă Gnohere a reluat peste poartă cu capul (61) la centrarea lui Gabi Enache, iar apoi Bogdan Ţîru a fost aproape de autogol (64), după un şut al lui Gnohere.

FC Viitorul a marcat al treilea gol prin tânărul Carlo Casap (74), care l-a surprins pe portarul Florin Niţă cu un şut de la distanţă.

Steaua a redus din diferenţă prin Denis Alibec (80), din lovitură liberă.

Până la final, gazdele au mai ratat prin Coman (81), Chiţu (90+3), Morar (90+4), iar Steaua prin Alibec (90+1).

În sezonul regulat, Steaua s-a impus cu 3-1 (deplasare) şi 2-0.

La meci a asistat şi selecţionerul echipei naţionale, Christoph Daum.

FC Viitorul Constanţa - FC Steaua Bucureşti 3-1 (0-0), Academia Gheorghe Hagi - stadion "Central" - Ovidiu
Au marcat: Florinel Coman (46), Vlad Morar (56), Carlo Casap (74), respectiv Denis Alibec (80).
Cartonaş roşu: Gabriel Tamaş (Steaua, 17).
Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitri asistenţi: Octavian Şovre (Oradea), Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava); arbitru de rezervă: Iulian Dima (Bucureşti)
Observatori: Alexandru Deaconu (Bucureşti) - CCA, Marin Petrache (Săbăreni/Giurgiu) - LPF