Jurnalul.ro Sport Fotbal international Anglia scapă cu o remiză după o prestație „disperată” în fața Danemarcei

Anglia scapă cu o remiză după o prestație „disperată” în fața Danemarcei

de Redacția Jurnalul    |    20 Iun 2024   •   22:24

Anglia a ratat șansa de a-și asigura calificarea în faza eliminatorie a Euro 2024, după ce a obținut doar un scor egal, 1-1, cu Danemarca, în Grupa C.

Anglia a preluat conducerea în minutul 18, după ce Kyle Walker, care a avansat rapid, l-a surprins pe fundașul danez Victor Kristiansen care se îndrepta spre minge, iar centrarea deviată a fundașului în careu i-a revenit căpitanului Harry Kane, care a înscris.

Cu toate acestea, echipa lui Gareth Southgate nu a reușit să își valorifice avantajul, iar o pasă neglijentă, 16 minute mai târziu, a ajuns la Morten Hjulmand, care a avut timp și spațiu pentru a lovi mingea de la distanță și a trimis-o în poartă de la distanță.

Anglia, vicecampioana Euro 2020, a fost prezentată ca favorită a turneului, dar s-a luptat să creeze ocazii decente pe tot parcursul meciului.

Anglia rămâne în fruntea Grupei C cu patru puncte, în timp ce Danemarca este a doua cu două, după ce Slovenia a remizat mai devreme cu Serbia, scor 1-1.