Jurnalul.ro Sport Fotbal international Lacrimi de fericire pentru Croația, care câștigă finala mică a Cupei Mondiale!

Lacrimi de fericire pentru Croația, care câștigă finala mică a Cupei Mondiale!

de Redacția Jurnalul    |    17 Dec 2022   •   19:02

Finala mică a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar a fost câștigată de Croația care sâmbătă a învins surpriza competiției, Maroc.

Partida Croația-Maroc s-a disputat sâmbătă, în Qatar, și s-a încheiat cu victoria croaților, scor 2-1.

Fundașul Josko Gvardiol a deschis scorul în minutul 7 cu o lovitură de cap. Două minute mai târziu, Maroc a egalat tot printr-un gol înscris cu capul de un fundaș, Achraf Dari. Mislav Orsic, atacantul formației Dinamo Zagreb a reușit să-i readucă pe croați în avantaj în minutul 42 printr-un șut din careul mare.

Croația a câștigat medalia de bronz la Cupa Mondială din Qatar după ce la ediția precedentă, din Rusia, a obținut medalia de argint. Atunci, Croația a fost învinsă în finala mare de Franța.

Finala mare a Cupei Mondiale din Qatar se va disputa duminică, de la ora 17.00. Argentina și Franța se vor lupta pentru trofeu.