Jurnalul.ro Sport Fotbal international EURO 2024: Slovacia - Ucraina 1-2

EURO 2024: Slovacia - Ucraina 1-2

de Redacția Jurnalul    |    21 Iun 2024   •   18:15

Ucraina a învins, vineri, cu 2-1 Slovacia în grupa E de la Euro 2024. În prezent, România, Ucraina și Slovacia au câte trei puncte, iar Belgia nu are niciunul. Sâmbătă se va desfășura partida România-Belgia, la Koln, de la ora 22:00.

Schranz ajunge la o centrare în careul ucrainenilor și îl învinge cu capul pe Trubin.

În minutul 54 Zinchenko centrează de pe partea stângă, iar Shaparenko șutează din prima și restabilește egalitatea.

Minutul 80 - Shaparenko centrează lung în careul slovacilor, iar Yaremchuk trimite pe lângă Dubravka.

Slovacia și Ucraina s-au duelat pe Merkur Spiel-Arena din Düsseldorf, în etapa a doua a Grupei E de la EURO 2024.

România va juca următoarele meciuri cu Belgia sâmbătă, la Koln, de la ora 22:00, şi cu Slovacia pe 26 iunie (Frankfurt).

Naţionala României a început cu o victorie categorică parcursul la Campionatul European din Germania, scor 3-0 cu Ucraina, la Munchen, în grupa E.