Jurnalul.ro Sport Fotbal international Fotbal: Naționala de tineret a României zdrobește Malta, după ce a marcat patru goluri într-o repriză

13 Oct 2020   •   22:03

România U21 a învins Malta U21, cu scorul de 4-1, după un meci în care a condus cu 4-0 la pauză.

Golurile „tricolorilor” au fost marcate de Alexandru Mățan (17), Dennis Man (27, 40) și George Ganea (36). Tot în această seară, Danemarca U21 a învins Finlanda U21 și a reușit să își mențină prima poziție în clasament.

România se va califica cu siguranță la Euro 2021, dacă se impune în ultima etapă din preliminarii cu Danemarca.

Înainte de meciul cu Malta, România știa că va fi sigur peste echipele venite din Grupa C și Grupa D în clasamentul locurilor 2, dacă învinge Danemarca. Acum, e sigur că „tricolorii” vor fi între cele mai bune 5 locuri 2, formații calificate direct la turneul final. Vom fi peste locurile 2 din grupele E și F. Ne-au ajutat două remize Polonia - Bulgaria 1-1 (E) și Macedonia de Nord - Israel 1-1 (F). Nicio formație implicată în lupta pentru locul 2 nu mai poate acumula mai multe puncte decât România în ierarhia generală a locurilor 2, una care exclude meciurile cu ultima clasată.