Jurnalul.ro Sport Fotbal international Pyunik Erevan, echipa care a eliminat CFR Cluj, bătută acasă de luxemburghezi

Pyunik Erevan, echipa care a eliminat CFR Cluj, bătută acasă de luxemburghezi

20 Iul 2022   •   10:40
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

Campioana Armeniei, Pyunik Erevan, a pierdut marţi seară, 0-1, la Everan, cu F91 Dudelange, în prima manşă din turul doi preliminar al Ligii Campionilor la fotbal.

Dudelange s-a impus cu golul francezului Samir Hadji, care a transformat un penalty, în minutul 72, şi porneşte cu prima şansă de calificare în turul 3 preliminar. Returul are loc pe 26 iulie, în Luxemburg.

Pyunik reuşise să nu piardă meciul-tur cu CFR Cluj, din primul tur preliminar, remizând, scor 0-0.

A remizat şi în retur, scor 1-1 după 90 de minute şi 2-2 după 120 de minute, apoi s-a impus la loviturile de departajare, trimiţând campioana României în Conference League.

În schimb, Dudelange a eliminat-o pe KF Tirana, campioana Albaniei, după două victorii, 1-0 şi 2-1.