Jurnalul.ro Sport Fotbal international Real Madrid a câștigat miraculos Liga Campionilor

Real Madrid a câștigat miraculos Liga Campionilor

29 Mai 2022   •   00:44

Real Madrid a cucerit trofeul Ligii Campionilor la fotbal după ce a învins-o pe Liverpool cu scorul de 1-0 (0-0), sâmbătă seara, în finala desfăşurată pe Stade de France din Saint-Denis. Golul a fost înscris în minutul 59.

Vinicius a înscris gol la primul șut pe poartă al spaniolilor.

Liverpool a avut o bară, în min. 21, la şutul lui Sadio Mane.

Prima repriză s-a încheiat cu o fază controversată, arbitrajul video anulând un gol marcat de Real, prin Karim Benzema, pentru o poziţie de ofsaid (44).

Finala a început cu 37 de minute întârziere din cauza unui haos la nivel de organizare fără precedent.

Real Madrid a câștigat pentru a 14-a oară Champions League. Antrenorul Carlo Ancelotti e unic în istorie, cu 4 trofee ale acestei competiții.