Jurnalul.ro Sport Fotbal international U21: Danemarca învinge România cu 2-1. Florinel Coman a ratat un penalty în prelungiri

10 Sep 2019   •   21:33

România U21 a debutat astăzi, la Aalborg, în preliminariile EURO 2021, contra Danemarcei. Reprezentativa nordică s-a impus cu scorul de 2-1, după ce Florinel Coman a ratat șansa de a egala, din penalty, în prelungirile partidei. Scorul a fost deschis în minutul 3 de către jucătorul danez Andreas Skov Olsen, cu un șut la colțul lung. În minutul 56, Rațiu dă o pasă greșită la mijlocul terenului, danezii recuperează, mingea ajunge în fața porții la Skov Olsen și acesta înscrie din nou. În minutul 80, Florinel Coman reduce din handicap, cu un șut de la 25 de metri, care lovește bara laterală și intră în poartă.

Danemarca - România 2-1 (1-0)
Au marcat: Andreas Olsen (3, 55), respectiv Florinel Coman (80).
Florinel Coman a ratat un penalty în min. 90+3 (a apărat Oliver Christensen).
Aalborg, Aalborg Stadion
Preliminariile Campionatului European Under-21 din 2021 - Grupa a 8-a

Au evoluat echipele:
Danemarca: 1. Oliver Christensen - 3. Daniel Anyembe, 6. Jacob Soerensen, 5. Victor Nelsson (căpitan), 2. Andreas Poulsen - 8. Morten Hjulmand (20. Magnus Kofod Andersen, 46), 19. Nikolas Nartey, 17. Carlo Holse (18. Mads Emil Moeller Madsen, 86) - 7. Andreas Olsen, 10. Jacob Bruun Larsen, 14. Anders Dreyer (9. Jens Odgaard, 67). Selecţioner: Albert Capellas Herms.
Rezerve neutilizate: 16. Peter Vindahl-Jensen - 11. Victor Jensen, 12. Frederik Alves Ibsen, 13. Malte Amundsen, 15. Mikkel Damsgaard, 21. Mads Roerslev Rasmussen.
România: 12. Marian-Mihai Aioani - 18. Andrei Raţiu (19. Mihai Velisar, 67), 4. Alexandru Paşcanu, 3. Constantin Dima (15. Andrei Chindriş, 66), 2. Radu Boboc - 8. Vlad Dragomir (20. Andrei Ciobanu, 51), 5. Tudor Băluţă (căpitan), 17. Darius Olaru - 10. Denis Drăguş (22. Mihai Dobre, 66), 11. Adrian Petre (9. George Ganea, 73), 7. Florinel Coman. Selecţioner: Mirel Rădoi.
Rezerve neutilizate: 23. Cosmin Dur-Bozoancă - 6. Grigore Ricardo, 14. Răzvan Oaidă, 21. Mihai-Alexandru Neicuţescu.

Arbitru: Erez Papir; arbitri asistenţi: Sagy Metzamber, Tom Adi; al patrulea oficial: Liran Liany (toţi din Israel)
Cartonaşe galbene: Hjulmand (18), Nartey (41), Coman (82), Velisar (86).