Jurnalul.ro Sport Fotbal international Victorie CHINUITĂ pentru România în partida cu Malta

Victorie CHINUITĂ pentru România în partida cu Malta

08 Sep 2019   •   20:55

Selecţionata de fotbal a României a învins reprezentativa Maltei cu doar 1-0 (0-0), duminică seara, pe Stadionul ''Ilie Oană'' din Ploieşti, în Grupa F a preliminariilor EURO 2020.

Tricolorii au făcut un meci modest şi au câştigat cu destule emoţii, unicul gol fiind marcat de George Puşcaş (47).

România, cu şase foşti componenţi ai naţionalei de tineret (debutanţii Rus, Ştefan, dar şi Marin, Cicâldău, Hagi şi Puşcaş), a dominat clar prima repriză, ratând numeroase ocazii de gol.

Bonello a respins şutul lui Andone (10), iar un minut mai târziu România a marcat prin Răzvan Marin, dar golul a fost anulat pentru ofsaid la Andone, deşi mingea intrase deja în poartă înainte de intervenţia atacantului.

Bonello s-a remarcat la mingile expediate de Andone (14), Marin (21) sau Hagi (27), Puşcaş a trimis cu capul pe lângă poartă (27), la centrarea lui Bordeianu, dar şi maltezii au avut două ocazii notabile. Tătăruşanu (28) a salvat golul faţă în faţă cu Corbolan, iar Farrugia (30) a reluat peste poartă.

Rus a trimis pe lângă din 5 metri (32), iar Bordeianu a fost şi el imprecis de la 20 de metri (45+1).

România a marcat unicul gol al partidei în debutul reprizei secunde, prin Puşcaş (47), cu capul, din cornerul lui Hagi.

Tricolorii au căutat în continuare drumul spre gol, dar au fost şi mai puţin inspiraţi ca în prima repriză. Ocaziile clare s-au lăsat aşteptate, iar maltezii au prins tot mai mult curaj, Tătăruşanu (65) fiind testat de şutul de la distanţă al lui Gambin.

Malta a reuşit să marcheze (88), prin Farrugia, după minge pierdută de Grozav, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

România învinsese Malta în deplasare cu 4-0 în iunie.

România rămâne în cursa pentru calificare după această victorie neconvingătoare. Următoarele meciuri vor avea loc luna viitoare, cu Insulele Feroe pe 12 octombrie, în deplasare, iar pe 15 octombrie cu Norvegia la Bucureşti.

România - Malta 1-0 (0-0)
A marcat: George Puşcaş (47).
Ploieşti, Stadion ''Ilie Oană''
Preliminariile EURO 2020 - Grupa F

Au evoluat echipele:
România: 12. Ciprian Tătăruşanu - 7. Alexandru Chipciu, 4. Adrian Rus, 6. Vlad Chiricheş (căpitan), 21. Florin-Bogdan Ştefan - 22. Alexandru Cicâldău, 18. Răzvan Marin (8. Nicolae Stanciu, 59), 19. Mihai Bordeianu, 11. Ianis Hagi (10. Gheorghe Grozav, 72) - 23. Florin Andone, 9. George Puşcaş (13. Claudiu Keşeru, 76). Selecţioner: Cosmin Contra.
Rezerve neutilizate: 1. Ionuţ Andrei Radu, 16. Florin Niţă - 2. Romario Benzar, 3. Alin Toşca, 5. Ionuţ Nedelcearu, 14. Adrian Constantin Păun, 15. Paul Anton, 17. Ciprian Deac, 20. Alexandru Maxim.
Malta: 1. Henry Bonello - 4. Steve Borg, 5. Andrei Agius (căpitan), 22. Zach Muscat - 15. Juan Corbolan, 13. Dunstan Vella (6. Jake Grech, 86), 11. Rowen Muscat, 21. Luke Gambin (19. Joseph Zerafa, 81), 7. Joseph Mbong - 9. Jean Paul Farrugia, 10. Kyrian Nwoko (17. Alfred Effiong, 72). Selecţioner: Raymond Farrugia.
Rezerve neutilizate: 12. Andrew Hogg, 16. Justin Haber - 2. Karl Micallef, 3. Ferdinando Apap, 8. Paul Fenech, 14. Dexter Xuereb, 18. Nikolai Muscat, 20. Jurgen Pisani, 23. Tristan Caruana.

Arbitru: Duje Strukan; arbitri asistenţi: Goran Perica, Vedran Djurak; al patrulea oficial: Ivan Bebek (toţi din Croaţia)
Delegat UEFA: Edy Kindle (Liechtenstein), observator UEFA pentru arbitri: Kaj Oestergaard (Danemarca)
Cartonaşe galbene: Bonello (42).