Jurnalul.ro Sport Franta - Daniel Niculae, decisiv!

Franta - Daniel Niculae, decisiv!

19 Feb 2007   •   00:00

Omul potrivit la locul potrivit. Asa a fost ex-rapidistul Daniel Niculae in meciul disputat de echipa sa, AJ Auxerre, pe terenul ultimei clasate din prima liga franceza.

Atacantul, folosit de antrenorul Jean Fernandez din primul minut, a marcat ambele goluri ale lui Auxerre in remiza 2-2 de la Sedan. Prima data, Niculae a punctat in minutul 15, deschizand scorul, insa gazdele au intors rezultatul pana la pauza, prin reusitele lui Sartre si Job. Cand gazdele se pregateau sa sarbatoreasca victoria, care ar fi fost abia a patra in 25 de meciuri, Niculae a inscris din nou si a stabilit scorul final. Notat cu 6 de cotidianul L’Equipe, Niculae a fost desemnat de jurnalistii francezi cel mai bun om din garnitura lui Jean Fernandez.