Jurnalul.ro Sport Handbal - Romănia - Franţa 34-31

Handbal - Romănia - Franţa 34-31

14 Dec 2007   •   00:00
Handbal  -  Romănia  -  Franţa  34-31

După un meci de infarct, pigmentat cu patru reprize de prelungiri, reprezentativa de handbal feminine a Romăniei a invins azi-noapte echipa ţării gazdă, Franţa (34-31), şi s-a calificat in semifinalele Campionatului Mondial.

DEDICAŢIE. Elevele lui Gheorghe Tadici continuă drumul spre medaliile de aur, obiectivul stability inainte de inceperea competiţiei, clasarea in locurile 1-4, fiind indeplinit. Intr-o atmosferă ostilă creată de cei circa 10.000 de spectatori francezi şi măcinate psihic de un arbitraj murdar, fetele noastre au luptat admirabil şi au adus Romănia intr-o nouă semifinală de Campionat Mondial. "Am dovedit o putere de luptă excelentă la acest meci. După infrăngerea din faţa Ungariei le-am spus fetelor că vom căştiga Campionatul Mondial şi cred in ele, in toţi cei care au contribuit la formarea acestei echipe. Forţa grupului şi-a spus cuvăntul. Dedicăm această victorie lui Cristian Gaţu şi directorului general de la Oltchim", a spus antrenorul Gheorghe Tadici la finalul partidei. Romănia va juca sămbătă impotriva Rusiei, o reeditare a finalei de CM din urmă cu doi ani, de la Sankt Petersburg. In cealaltă semifinală, Norvegia intălneşte Germania.