Jurnalul.ro Sport Liga 1 - Rezultate/Clasament

Liga 1 - Rezultate/Clasament

25 Feb 2007   •   00:00
CFR - CEAHLAUL / Bolivianul Galiassi, inger si demon
Clujenii, care au jucat in inferioritate numerica din minutul 43, au ratat victoria pe final. Bolivianul Sousa Galiassi, cel care inscrisese la debutul sau in Liga 1 golul gazdelor (’63), a facut un penalty, permitandu-i lui Mircea Ilie sa egaleze (’86). "Fotbalul este nedrept. Si in zece oameni am fost mai buni decat Ceahlaul", a declarat presedintele lui CFR, Iuliu Muresan. "Din fericire, am avut noroc", a recunoscut si antrenorul oaspetilor, Florin Marin.

ARGES - CRAIOVA / Rezultatul care demonteaza blatul
Oltenii au demontat acuzatiile de blat aparute in aceasta saptamana, reusind sa obtina o remiza in meciul cu echipa lui Dorinel Munteanu. La pauza, patronii celor doua grupari, Cornel Penescu si Adrian Mititelu, au glumit pe seama speculatiilor facute in legatura cu corectitudinea partidei de la Pitesti. Penescu a scos din buzunar 100 de dolari si i-a spus lui Mititelu: "Hai sa facem blat!", amandoi incepand apoi sa rada.

FARUL - FC VASLUI / Constantenii au luat-o la vale
In fata a doar 500 de spectatori, constantenii nu au reusit sa se impuna in primul meci oficial din acest an, si se afunda spre Liga 2. Golul gazdelor a fost marcat de Gurita (’40). Vasluienii au egalat prin Sabou, in minutul 73, care a reusit o executie superba de la 20 de metri. Desi au jucat cu un om in minus din minutul 78, cand Mardare a fost eliminat, oaspetii puteau da lovitura pe final, dar portarul Farului s-a opus salvator.

POLI IASI - NATIONAL / Cartu: "E bun si un punct"
Partida s-a desfasurat in conditii improprii, pe un teren inghetat. "Meritam sa castigam, Onut a nimerit de doua ori bara", a declarat antrenorul iesenilor, Ionut Popa. Omologul sau, Sorin Cartu, l-a contrazis: "Rezultat echitabil. E bine si un punct pe un asemenea patinoar".

ETAPA 20
OTELUL - UNIREA: 3-2 Au marcat: M. Baciu (’46), E. Jula (’73-pen), G. Paraschiv (’81) / G. Munteanu (’32-pen), Cr. Constantin (’64). Eliminat: E. Nicu (’5). Spectatori: 4.000 POLI IASI - FC NATIONAL: 1-1 Au marcat: Bernard (’34) / Chihaia (’39). Eliminat: Papura (’81). Spectatori: 6.000
FC ARGES - U CRAIOVA: 0-0 Spectatori: 9.000. Suspiciuni inutile CFR CLUJ - CEAHLAUL: 1-1 Au marcat: Galiassi (’63) / M. Ilie (’86-pen). Eliminat: V. Jula (’43). Spectatori: 6.000
FARUL - FC VASLUI: 1-1 Au marcat: Gurita (’40) / Sabou (’73). Eliminat: Mardare (’78). Spectatori: 500