Jurnalul.ro Sport Liga Campionilor - Sahtior Donetk, aproape egala cu AC Milan

Liga Campionilor - Sahtior Donetk, aproape egala cu AC Milan

15 Sep 2004   •   00:00

Sahtior Donetk a fost aseara la un pas de a obtine un egal in fata campioanei Italiei, AC Milan. Ucrainenii au facut un meci superb, insa eliminarea lui Srna, in minutul 55, a cantarit enorm. "Minerii" au rezistat pana aproape de final, dar Seedorf i-a salvat din nou pe "rossoneri", ca si acum trei zile in campionat.

GHINION. Mircea Lucescu i-a trimis pe teren din primul minut pe Rat, Barcauan si Marica, toti avand o evolutie remarcabila. Ceilalti doi romani, Stoican si Florea, nu au facut parte din lot, primul aflandu-se in stare de suspendare. "Minerii" au intrat bine in joc, Vukici si Matuzalem ratand doua mari ocazii in primele 15 minute. De altfel, in ansamblu, prima parte a apartinut elevilor lui Lucescu. Dupa pauza insa, echilibrul s-a rupt in urma eliminarii lui Srna pentru un al doilea galben primit la un hent stupid. Ucrainenii au fost foarte aproape de remiza, dar Seedorf a salvat Milanul cu un gol marcat in minutul 84.

ROMANI. In afara romanii de la Sahtior, doar un alt conational, Dumitru Mitu, a fost titular aseara. El a jucat pana in minutul 73 in meciul pe care Panathinaikos l-a castigat cu 2-1 in fata lui Rosenborg. In schimb, Adrian Mutu a fost doar rezerva la Chelsea, care a spulberat pe PSG chiar pe Parc des Princes.