Jurnalul.ro Sport LIGA CAMPIONILOR / United, fără nici o emoţie

LIGA CAMPIONILOR / United, fără nici o emoţie

de Mihai Igirosanu    |    12 Mar 2009   •   00:00

Campioana Europei şi a lumii, Manchester United, s-a calificat fără probleme în sferturi, după un succes lejer, pe Old Trafford, în returul cu Inter Milano.

Trupa lui Sir Alex Ferguson a tranşat prin două goluri marcate în startul fiecărei reprize disputa cu Interul lui Jose Mourinho. Viitorul adversar al României din meciul de la Constanţa, din preliminariile CM 2010, sârbul Nemanja Vidici, şi vedeta Cristiano Ronaldo (foto) au ucis speranţele italienilor. Alături de Manchester, în sferturi a păşit aseară şi FC Barcelona, care rezolvase ecuaţia după ce a produs 43 de minute de coşmar pentru poarta francezilor de la Lyon. Campioana eternă a Franţei a dat impresia unei posibile reveniri senzaţionale, dar golurile marcate de camerunezul Jean Makoun şi de brazilianul Juninho Pernanbucano vor rămâne doar în statistici. Cu ex-rapidistul Cristi Săpunaru titular timp de 83 de minute, FC Porto a obţinut remiza perfectă, 0-0, în returul de pe Dragao cu Atletico Madrid. Săpunaru a rămas singurul român care supravieţuieşte în cea mai importantă competiţie europeană a cluburilor. La Roma, după un rezultat similar celui din tur, de pe Emirates, penalty-urile de departajare au dat câştig de cauză puştilor lui Arsene Wenger.