Jurnalul.ro Sport Rapid - PSG 0 - 0 / Nici o suparare

Rapid - PSG 0 - 0 / Nici o suparare

de Marius Mihalcea    |    21 Oct 2006   •   00:00
Rapid  -  PSG 0 - 0 / Nici o suparare

Rezultatul de egalitate consemnat la finalul partidei de joi, din cadrul grupei G a Cupei UEFA, este considerat echitabil si de romani, si de francezi.

Razvan Lucescu nu a riscat foarte mult si, din aceasta cauza, giulestenii au atacat, mai tot timpului, previzibil. Guy Lacombe si-a facut cunoscute intentiile inca de la inceput, francezul abordand meciul cu sase fundasi. Astfel, Rapid-PSG s-a terminat 0-0, pe placul celor doi antrenori si al jucatorilor, rezultatul pastrand intacte sansele de calificare ale ambelor echipe.

EXPLICATII. Tehnicianul "visiniilor" considera ca Rapid a facut un meci foarte bun cu PSG, chiar daca nu a castigat. "A fost cea mai buna prestatie a noastra de la inceputul sezonului, insa ramanem cu amaraciunea faptului ca, in urma unui joc foarte bun, nu am reusit sa luam cele trei puncte", a mentionat Lucescu junior. Acesta a tras, insa, un semnal de alarma: "Trebuie sa obtinem o victorie sau doua remize in meciurile din deplasare, cu obligatia de a castiga meciul cu Mlada Boleslav de pe teren propriu, daca vrem sa ne calificam mai departe". Antrenorul Rapidului le-a raspuns si acelor fani care au fost mai degraba dezamagiti de rezultatul final al partidei cu PSG: "Poate ca Rapid a obisnuit lumea cu rezultatele exceptionale de anul trecut, insa ce am facut atunci a atras atentia asupra noastra, iar acum nu mai suntem desconsiderati".

APRECIERI. Presedintele lui PSG, Alain Cayzac, a comentat: "Putine echipe vor obtine un astfel de rezultat aici". Iar Bernard Mendy l-a completat. "Este un punct bun, luat intr-o atmosfera fierbinte", a spus fundasul dreapta al francezilor.

CRITICA. "George Copos ne-a felicitat, chiar daca nu am invins, pentru ca am dominat jocul", a afirmat Rada, in ton cu declaratia acestuia fiind si cele ale colegilor sai. Jean Valvis a avut, insa, o alta parere: "Francezii nu au avut nici o ocazie concreta, cum sa nu fiu suparat! Am pierdut doua puncte din cauza lipsei noastre de eficacitate, iar acest lucru este frustrant!".

CALCULE
"In aceasta grupa te poti califica cu patru, cu zece, cu cinci, cu sapte puncte, se pot intampla multe. Mi-as dori sa ne calificam de pe orice pozitie. Nu sunt nici fericit, nici suparat pentru acest 0-0. Am pierdut doua puncte, dar am si castigat unul in clasament" - Razvan Lucescu, antrenor Rapid

TACTICA
"Cred ca i-am supraestimat putin pe cei de la Rapid. Puteam castiga pe final. S-a terminat egal si nu este rau pentru noi. Noi am avut cele mai mari ocazii. Cred ca am avut o tactica buna anti-Rapid, am jucat om la om si ma pot considera multumit" - Guy Lacombe, antrenor PSG
HAPOEL A PIERDUT LA ATENA
Viitoarea adversara a Rapidului din grupa G a Cupei UEFA, Hapoel Tel Aviv, pe care giulestenii o vor intalni in deplasare, peste doua saptamani, a clacat la Atena. Formatia israeliana a fost invinsa de Panathinakos cu 2-0, insa a cedat abia dupa ce fundasul dreapta Chen le-a facut un serviciu grecilor si a marcat in propria poarta, la doua minute dupa pauza, cand a deviat nefericit o minge centrata in careu. Gazdele s-au distantat in minutul 64, prin golul reusit de Romero. Israelienii nu au putut profita astfel de absenta publicului, meciul disputandu-se cu portile inchise ca urmare a incidentelor provocate de fanii eleni la meciul Panathinaikos - Metalurg Zaporojie. Antrenorul israelienilor, Itzak Shum, a folosit formula: Elimelech - Chen, Haliva, Antebi, Paez - Degu (59 De Bruno), Abukasis, Badir, Vermouth (68 Ogbonna), Toema (80 Jolic) - Barda.
MLADA, IN CUPA
Neprogramata in prima etapa a grupei G a Cupei UEFA, Mlada Boleslav nu a stat degeaba. Performera primului tur al Cupei UEFA, in care a reusit s-o elimine pe Olympique Marseille, a dispus joi, in cadrul optimilor de finala ale competitiei KO din tara sa, in deplasare, de FC Hradec-Kralove, cu scorul de 4-1 si s-a calificat, astfel, in sferturile de finala. Golurile viitoarei adversare a Rapidului au fost marcate de Kulic (12), Palat (14), Matejovsky (40) si Vaculik (89). Antrenorul lui Mlada, Dusan Uhrin, a trimis in teren urmatoarea formula de echipa: Kucera - Rajnoch, Brezinsky, Rolko, Palat - Kysela (’4 Vaculik), Matejovsky, Smerda, Polacek - Kulic (’66 Holub), Pecka (’86 Sevinsky).
PRESA FRANCEZA
Evolutia jucatorilor lui Guy Lacombe in meciul Rapid - Paris St. Germain, din cadrul grupei G a Cupei UEFA, nu a fost pe placul jurnalistilor francezi. "In cupele europene, meciurile disputate in deplasare de PSG nu sunt niciodata demonstratii de fotbal. Fara sa straluceasca, echipa franceza a obtinut insa ceea ce venise sa caute", a notat prestigiosul cotidian L’Equipe, intr-un articol intitulat sugestiv: "Un punct mic pentru PSG". "Fara geniu si, mai ales, foarte neindemanatici in transmiterea balonului", i-a caracterizat site-ul "sport24.com" pe parizieni. In schimb, site-ul oficial al PSG a notat: "Misiune indeplinita. PSG a castigat primul sau punct in fata unei sfertfinaliste a editiei trecute".
ROMANI IN UEFA
Ex-rapidistul Daniel Niculae a marcat singurul gol al lui AJ Auxerre, in meciul pierdut de francezi, scor 1-3, la Maccabi Haifa, intalnire ce a contat pentru grupa A a Cupei UEFA. "Nico" a punctat in minutul 29, cu o lovitura de cap din interiorul careului, insa Bokoli (55) si Colautti (57) au pecetluit victoria gazdelor, pentru care a deschis scorul Masuti in minutul 13. Un alt roman, Albert Streit, a marcat pentru Frankfurt in prelungirile primei reprize, insa echipa sa s-a inclinat pe teren propriu, scor 1-2, in fata lui Palermo. Portarul Dolha a fost titular la Wisla, la infrangerea de pe teren propriu, 1-2 cu Blackburn.