Jurnalul.ro Sport România debutează cu o remiză în preliminariile EURO 2022 la futsal

România debutează cu o remiză în preliminariile EURO 2022 la futsal

28 Ian 2021   •   21:30

România a debutat joi cu o remiză în preliminariile EURO 2022 la futsal, terminând cu 2-2 partida cu Serbia, considerată favorita grupei a 4-a.

Echipa de futsal a României a început joi campania de calificare la turneul final EURO 2022 în compania reprezentativei Serbiei, echipă clasată pe locul 7 la ultima ediție a mondialului de futsal.

Partida s-a încheiat cu scorul de 2-2, un rezultat echitabil, în condițiile în care sârbii sunt favoriți la câștigarea grupei a 4-a

preliminare, în care se mai află reprezentativele Bosniei și Herțegovinei și cea a Macedoniei de Nord.

România a deschis scorul prin Felipe Oliveira în minutul 3, dar sârbii au egalat și apoi au preluat conducerea prin golurile lui Rakic (min. 10) și Tomic (min. 12).

Savio Valadares a restabilit egalitatea pentru România, în minutul 20, după care cele două echipe nu au mai reușit să marcheze, nelipsind însă ocaziile de poartă.

În celălalt meci al grupei, Bosnia și Herțegovina a învins Macedonia de Nord cu 2-1 și conduce grupa după prima rundă.

România va juca următorul meci pe 3 februarie, în deplasare cu Macedonia de Nord.

(sursa: Mediafax)