Jurnalul.ro Sport Şahtior Doneţk pare să nu-i simtă lipsa lui Mircea Lucescu

Şahtior Doneţk pare să nu-i simtă lipsa lui Mircea Lucescu

26 Iul 2009   •   00:00

Şahtior Doneţk, adversara echipei FC Timişoara în turul III preliminar al Ligii Campionilor, a obţinut cea de-a doua victorie consecutivă în noua ediţie a campionatului de fotbal al Ucrainei. Echipa lui Mircea Lucescu s-a impus cu scorul de 2-0 (2-0) pe terenul echipei Ilişeveţ Mariupol, într-o partidă disputată sâmbătă.

Echipa lui Mircea Lucescu a marcat ambele goluri în prima repriză, prin brazilianul Luis Adriano (min.7 şi 30).

Şahtior a evoluat în următoarea formulă: Piatov - Srna (cpt), Cigrinski, Cijov, Şevciuk, Duljaj, Lewandowski (Gai,78), Ilsinho (Kobin, 73), Villian, Jadson, Adriano (Agakhowa, 68). Rezerve neutilizate: Hudjamov, Işcenko, Hubschman, Gladki.

Într-un alt joc, campioana en titre, Dinamo Kiev, cu internaţionalul român Tiberiu Ghioane pe teren din minutul 63, a învins pe teren propriu, cu 6-0, formaţia Tavria Simferopol.

Dinamo Kiev şi Şahtior Doneţk au acumulat câte 6 puncte după primele două etape ale sezonului şi s-au instalat în fruntea clasamentului, anunţându-se şi în acest sezon drept principalele pretendente la titlul de campioană.