Jurnalul.ro Sport Serie A - Mutu, victorie acasa

Serie A - Mutu, victorie acasa

de Delia Gomoescu    |    29 Ian 2007   •   00:00
Serie A  -  Mutu, victorie acasa

"Briliantul" se intoarce, Fiorentina castiga. Revenit dupa suspendarea din runda precedenta, romanul a contribuit la succesul Fiorentinei din partida cu Livorno, desi n-a izbutit sa marcheze. Condusi cu 1-0 la pauza, violetii s-au impus in final cu 2-1.

Adrian Mutu a revenit ieri in primul unsprezece al Fiorentinei dupa suspendarea care l-a tinut departe de gazon saptamana trecuta la derby-ul cu Inter. Condusa cu 1-0, formatia toscana a revenit si a invins cu 2-1 pe Livorno in etapa a 21-a din Serie A.

RASTURNARE. Cuplul Mutu - Toni a inceput in forta, cei doi reusind sa puna de cateva ori in pericol poarta adversa pe parcursul primei reprize. Totusi, desi s-a descurcat foarte bine in faza de constructie, romanul a fost destul de nesigur in zona portii. Iar ratarile i-au costat scump pe "violeti". Scapat de sub marcajul lui Ujfalusi, Lucarelli a deschis scorul pentru Livorno in minutul 27. Revenita in atac, Fiorentina n-a izbutit insa mare lucru pana la pauza, iar Mutu s-a ales cu un cartonas galben in minutul 32. Abia in partea a doua a jocului insistentele atacantului roman au inceput sa dea roade. In minutul 68, Mutu l-a obligat sa Manitta sa respinga in fata, iar Luca Toni a profitat si a trimis balonul in poarta goala, aducand egalarea. Asalturile violetilor au continuat, iar Jorgensen (’77) a marcat punctul victoriei toscanilor. Cu doua minute inainte de finalul timpului regulamentar, Mutu i-a lasat locul lui Potenza.

ROMANI. Intr-o alta partida din Serie A, Cristi Chivu s-a aflat fata in fata cu Paul Codrea in Roma - Siena. Victoria a revenit fundasului roman, "giallorossi", invingand cu 1-0 in urma unui gol al lui Vucinici. Chivu a fost integralist, in timp ce mijlocasul Sienei a jucat pana in minutul 75, cand i-a lasat locul lui Alberto.
Serie A
Rezultate: Torino - Udinese 2-3 (Abbruscato ’77, ’90+3 / Obodo ’18, Barreto ’32, Gyan ’61); Palermo - Lazio 0-3 (Rocchi ’45, ’78 - pen., Siviglia ’52); AS Roma - Siena 1-0 (Vucinici ’62); AC Milan - Parma 1-0 (F. Inzaghi ’76); Chievo - Empoli 0-0; Cagliari - Reggina 0-2 (Vigiani ’46, ’58); Atalanta - Catania 1-1 (Zampagna ’30 / Morimoto ’88); Fiorentina - Livorno 2-1 (Toni ’68, Jorgensen ’77 / Lucarelli 27); Messina - Ascoli 1-2 (Parisi ’75 - pen. / Paolucci ’89, ’90+3). Sampdoria - Inter s-a disputat aseara. Clasament: 1. Inter 54p (20j); 2. Roma 46p; 3. Palermo 39p.