Jurnalul.ro Sport Sporturi Aur mondial pentru Cătălin Chirilă la 1.000 de metri simplu

Aur mondial pentru Cătălin Chirilă la 1.000 de metri simplu

07 Aug 2022   •   18:57
Sursa foto: FB COSR

Cătălin Chirilă, antrenat de Florin Popescu și Petre Kondrat, a cucerit medalia de aur azi, în finala probei de 1.000 de metri simplu, în care s-a calificat joi seara cu cel mai bun timp, 03:59.40.

Chirilă a făcut o cursă foarte tactică, fiind al patrulea la 250m, la fel și la 500m, apoi, în partea a doua a cursei a fost primul la 750m și la final.

Chirilă, medaliat cu argint la canoe simplu pe 500 m la Halifax, a obţinut astfel cea mai importantă medalie din carieră.

Ultima medalie românească la Mondiale data din 2017, la Racice (Cehia), când Victor Mihalachi şi Leonid Carp au cucerit argintul la canoe dublu în proba de 500 m. Ultimul titlu mondial a fost adus în 2015 de echipajul masculin de canoe-4 pe 1.000 m (Leonid Carp, Petre Condrat, Iosif Chirilă, Ştefan Strat).

România a deplasat şase sportivi, conduşi de antrenorul principal Florin Popescu, la Mondialele de la Halifax, şi a avut ca obiectiv o clasare pe locurile 4-6 şi una pe locurile 6-9.