Jurnalul.ro Sport Sporturi Birmingham 2022. Sorana Cîrstea, calificare în semifinale

Birmingham 2022. Sorana Cîrstea, calificare în semifinale

17 Iun 2022   •   15:43

Sorana Cîrstea (31 de ani, locul 36 WTA) a învins-o pe croata Donna Vekic (25 de ani, locul 92 WTA) cu scorul 5-7 6-3 6-4 și s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Birmingham. Meciul a durat două ore și 31 de minute de joc.

Românca o va întâlni în semifinale pe câștigătoarea partidei dintre Shuai Zhang și Dayana Yastremska.

Cred că nu e niciodată prea târziu să înveți, să te îmbunătățești și nu contează vârsta sau clasamentul, mereu e loc de îmbunătățit. Cred că încep să învăț să joc pe această suprafață și e totul bine până acum.

Cred că nu am greșit mult în primul set, dar Donna a revenit și a avut câteva game-uri în care a fost invincibilă. Mi-am zis că nu e vina mea, ci că e doar joacă prea bine. Mi-am zis să rămân în meci și mă gândeam că e un nou meci și am luptat pentru fiecare punct”, a spus Sorana Cîrstea, la finalul jocului.